Pompy śrubowe są również odporne na dużą zawartość piachu w pompowanej cieczy. Pompy ślimakowe nie mają tendencji do blokowania się w przypadku pompowania cieczy, które mają wysoką zawartość piasku. To sprawia, że pompa śrubowa cieszy się tak częstym wykorzystaniem w naszych ogrodach. Dodatkową zaletą jest prosta konstrukcja pompy śrubowej, a co za tym idzie łatwość wymiany poszczególnych elementów. Pompy śrubowe cechuje długa żywotność, dobra wytrzymałość i kompaktowa budowa.
Zalety pomp śrubowych
Pompy śrubowe świetnie radzą sobie z cieczami, które pokonują klasyczne pompy gabionowe wirnikowe. Szambo, czy zanieczyszczona woda nie są dla nich problemem. Sprawdzą się w gospodarstwie domowym, w ogrodzie, przemyśle spożywczym oraz w innych przedsiębiorstwach. Ze względu na stosunkowo niewielką prędkość obrotową nie dochodzi do szybkiego zużycia części. Pompy śrubowe nadają się do pompowania cieczy, którą cechuje wysoka gęstość lub lepkość. Sprzęty te charakteryzują satysfakcjonujące zdolności do samozasysania, a także bardzo dobra odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne. Więcej na ten temat możecie przeczytać, wchodząc na specjalistyczną stronę https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe/pompy-srubowe.
Pompa śrubowa nie posiada wewnętrznych zaworów, dodatkowo charakteryzują ją niskie koszty eksploatacji i stosunkowo niski poziom hałasu. Warto również wiedzieć, że proporcjonalność obrotów pomp śrubowych, w stosunku do ich wydajności, sprawia, że z powodzeniem mogą być stosowane jako pompy dozujące. Pompy śrubowe mają prostą i nieskomplikowaną budowę. Właśnie dlatego ciężko jest spowodować ich permanentne zniszczenia. Ich zaletą jest również kształt. Jest minimalistyczny, pozwala na instalację zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ta funkcjonalność jest przydatna w sytuacjach, kiedy woda mająca być wpompowywana ma niskie lustro. Dodatkowo warto pamiętać, że pompa śrubowa umożliwia zmianę kierunku przepływu medium. Odpowiedni model pompy, który spełni wszystkie oczekiwania, czeka na stronie https://ogrody24.pl/.
Jak działają pompy śrubowe?
Praca pompy jest dość prosta, wydajna i cicha. Rotator i stator budują komorę wyporową pompy. Elementy te muszą być odpowiednio uformowane. Jeden z elementów wykonany jest z metalu i kształtem przypomina śrubę. Kręci się wewnątrz obudowy, natomiast podczas ruchu obrotowego komory wyporowe migrują wzdłuż osi pompy. Ten ruch sprawia, że medium się przemieszcza. Chociaż duża część modeli charakteryzuje się budową kompaktową, to wydajność pomp śrubowych dochodzi do około 0,2 m 3 /s. Wybór pompy śrubowej, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania, jest niemałym wyzwaniem. Podczas zakupu warto kierować się nie tylko atrakcyjną ceną, ale głównie parametrami technicznymi, które będą odpowiedzią na nasze potrzeby.
Praktyczne zastosowanie pomp śrubowych, czyli kilka słów o różnych gałęziach przemysłu
Pompy śrubowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Można je spotkać w praktycznie każdej dziedzinie gospodarki. Sprawdzają się w przemyśle ściekowym jako pompy do komunalnych osadów, czy do linii odwodnieniowych. Spotykamy je w przemyśle paliwowym, morskim czy spożywczym. Z powodzeniem stosowane są także w przemyśle ciężkim i farmacji.