piątek, 21 marzec 2025 11:03

Program Czyste powietrze wraca 31 marca 2025 roku

Zmiany w programie Czyste Powietrze Zmiany w programie Czyste Powietrze pixabay/poglądowe

Od 31 marca 2025 r. wznowiony zostanie program Czyste powietrze. Po czteromiesięcznym zawieszeniu, spowodowanym licznymi nadużyciami i potrzebą jego reformy, powraca w nowej formule. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo beneficjentów, uszczelnić system oraz przyspieszyć obsługę wniosków.

Spis treści:

Nowe zasady prefinansowania i kontrola wykonawców

Jedną z kluczowych zmian będzie wypłacanie zaliczek bezpośrednio na konta beneficjentów, a nie wykonawców. Dotąd zdarzało się, że firmy zawyżały koszty lub nie realizowały prac, mimo otrzymania środków. Planowana reforma obejmie też:

  • zaangażowanie banków w proces weryfikacji,
  • obowiązkowe ubezpieczenie firm wykonawczych,
  • skrócenie czasu wypłaty dotacji,
  • ograniczenie liczby pełnomocników działających w imieniu beneficjentów.

Zrezygnowanie z dotychczasowej formy prefinansowania, ma uprościć i przyspieszyć procedury. Ułatwi to ocenę wniosków i ograniczy przypadki wyłudzeń.

Weryfikacja dochodów i nowy paszport energetyczny

W 2025 roku, nacisk zostanie położony na weryfikację rzeczywistego stanu majątkowego wnioskodawców. W grupie trzeciej, obejmującej najuboższych, wykryto najwięcej nadużyć. Niektórzy przepisywali domy na członków rodziny, by uzyskać do 100% dofinansowania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozważa:

  • wprowadzenie minimalnego okresu własności budynku,
  • sprawdzanie źródeł dochodu i wieku wnioskodawców,
  • współpracę z ośrodkami pomocy społecznej.

Nowością ma być również paszport energetyczny budynku, który pomoże w planowaniu prac termomodernizacyjnych. Dokument oceni efektywność energetyczną budynku przed i po inwestycji, umożliwiając etapowe przeprowadzenie prac.

Nowe podejście do źródeł ciepła i wytyczne unijne

W nowej edycji programu, utrzymane zostanie finansowanie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Priorytet otrzymają:

  • urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej,
  • instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii,
  • przyłącza do sieci ciepłowniczych.

Zgodnie z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej, do 2025 roku mają zniknąć dotacje na urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne, takie jak gaz, węgiel czy olej opałowy. W Polsce trwają już prace nad dostosowaniem programu do tych wymogów.

Rozważane są też dotacje na urządzenia hybrydowe, łączące źródła konwencjonalne z odnawialnymi. Szczegóły zostaną przedstawione przed uruchomieniem programu.

Czyste powietrze 2025 - kto i kiedy skorzysta?

Aktualnie, od 12 grudnia 2024, trwa specjalny nabór dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Od 31 marca 2025 roku program Czyste powietrze w nowej formule będzie dostępny dla wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce.

Nowe zasady mają zapewnić:

  • lepsze wykorzystanie środków publicznych,
  • skuteczniejsze wsparcie osób ubogich energetycznie,
  • poprawę jakości powietrza w całym kraju.

Wprowadzenie paszportów energetycznych, zmiany w wypłacie dotacji oraz większa kontrola wykonawców to tylko część planowanej reformy. Szczegółowy regulamin programu, zostanie opublikowany w marcu 2025 roku.

Źródło: Murator