Jak wygląda praca żurawia budowlanego?
Chyba każdy z nas widział na własne oczy żuraw budowlany. Jego majestatyczna konstrukcja wznosi się nad wieloma placami budowy. Służy ona przede wszystkim do przemieszczania ładunku w ruchu poziomym, ale nie tylko. Żuraw budowlany wyposażony jest również w balast (przeciwwagę), która pomaga zachować równowagę w trakcie przenoszenia dużych i masywnych ładunków.
Żurawie budowlane składają się m.in. z:
haka i liny, na których umieszczony jest transportowany ładunek,
wysięgnika, który opuszcza lub podnosi ładunek,
kabiny operatora, która daje pełny wgląd na plac budowy,
poziomego wysięgnika i pionowego masztu,
podwozia, które może być stojące lub samojezdne.
Podział żurawi wieżowych ze względu na konstrukcję i sposób pracy
Żurawie stacjonarne to urządzenia dźwigowe, które są mocowane do gruntu za pomocą specjalnych kotew. Alternatywą dla nich są urządzenia samojezdne, które poruszają się na szynach lub gąsienicach. Na wielu budowach można też spotkać maszyny szybko montujące, które są tak skonstruowane, aby po krótkim czasie samodzielnie zmontować się i przygotować do pracy.
Na rynku są też dostępne dźwigi górnoobrotowe, w których maszt jest nieruchomy, a wysięgnik obraca się dookoła osi masztu. Przeciwieństwem tych maszyn jest żuraw budowlany dolnoobrotowy, który obraca się w całości, to jest wraz z masztem.
Coraz większą popularnością cieszą się też żurawie bezprzewodowe, które można obsługiwać zdalnie, to jest bez konieczności przesiadywania operatora wewnątrz kabiny.
Jak skorzystać z pomocy żurawia budowlanego?
Jeśli prace budowlane, remontowe lub instalacyjne wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu transportowego, warto zdecydować się na wynajem dźwigu. Jest to rozwiązanie opłacalne pod kątem finansowym, dzięki któremu można przyspieszyć realizację danej inwestycji. Co trzeba zrobić, aby "zamówić dźwig"?
Omówienie potrzeb. Na początek należy skontaktować się z firmą, która oferuje wynajem dźwigu i omówić z jej przedstawicielem, jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni.
Podpisanie umowy. Następnym krokiem jest podpisanie umowy z posiadaczem urządzenia. W jej treści powinny znajdować się zapisy dotyczące kosztów, ubezpieczenia, obowiązkowe zezwolenia UDT itd.
Rozpoczęcie pracy. W przypadku niektórych dźwigów czas od ich dotarcia na plac budowy do rozpoczęcia pracy to zaledwie kilka godzin.
Reasumując, posiadanie na placu budowy żurawia znacznie przyspiesza pracę i pozwala lepiej wykorzystać dostępne zasoby.