Pierwotnie wykorzystywana jako element konstrukcyjny coraz częściej służy do wykańczania wnętrz, a jej cena uzależniona jest od kilku aspektów, między innymi rozmiaru i grubości płyt oraz klasy ich jakości. Jakie zalety ma sklejka? Do czego może zostać wykorzystana?
Czym jest sklejka i dlaczego warto ją wybrać?
Sklejka, czyli pochodna drewna to płyta wykonana z kilku arkuszy forniru z drewna iglastego bądź liściastego. Przybiera postać płyt wielkoformatowych przez co najczęściej wykorzystywana jest na dużych płaszczyznach, na przykład na ścianach, podłodze lub w zabudowach meblowych.
Jako jeden z najmocniejszych produktów drewnopochodnych sklejka charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, która pozwala na zastosowanie jej jako materiału konstrukcyjnego. Budowa sklejki zakłada układanie kolejnych warstw forniru prostopadle względem siebie, dzięki czemu produkt zyskuje nie tylko wytrzymałość, ale także niepodatność na odkształcenia. Jest dość odporna na zginanie i ściskanie, a lekkość materiału łączy się z niską przepuszczalnością ciepła. Sporą zaletą jest również to, że sklejka w Gdańsku - www.sklepdrzewny.pl wytwarzana jest z ekologicznych, odnawialnych materiałów.
Sklejka – jak można ją wykorzystać?
Sklejka ma dość uniwersalne wykorzystanie. Lekki i twardy materiał można ciąć pilarką elektryczną lub piłą mechaniczną, a przykręcać wkrętami samogwintującymi albo łączyć na czopy. Wybór sklejki powinien być podyktowany warunkami panującymi w danym pomieszczeniu – w kuchni i łazience ma zastosowanie sklejka wodoodporna, z kolei w pomieszczeniach nienarażonych na zalanie i wilgoć doskonale sprawdzi się sklejka suchotrwała. W zabudowach łukowych wykorzystana może zostać gięta sklejka elastyczna z drewna fuma.
Sklejka może zostać idealnie dobrana do potrzeb klienta – wystarczy wybrać materiał najwyższej jakości dopasowany do charakterystyki pomieszczenia. W zależności od danej klasy jakości sklejka może być stosowana jako okładzina ścian i podłóg (klasa 1) czy podkład konstrukcyjny, na przykład pod podłogę (klasa 3 i 4). Wykorzystanie sklejki to także konstrukcja ścian działowych, sufit podwieszany, zabudowa mebli, szafek kuchennych czy dekoracyjne półki oraz podesty i stopnie schodów.