Budowa hoteli dla owadów jako wsparcie dla bioróżnorodności
Jednym ze sposobów wspierania owadów w ogrodzie, jest budowa tzw. hoteli dla owadów, które są swoistymi schronieniami dla wielu gatunków. Takie konstrukcje imitują naturalne warunki, które były dostępne dla owadów, przed intensyfikacją rolnictwa i urbanizacją. Tradycyjnie owady znajdowały schronienie w słomianych strzechach, szparach w murach czy stertach patyków. W dzisiejszych, wypielęgnowanych ogrodach brakuje takich miejsc, co czyni hotele dla owadów ważnym elementem wspierającym ich przetrwanie.
Jak zbudować hotel dla owadów?
Budowa hotelu dla owadów jest prostym zadaniem, które można wykonać z wykorzystaniem materiałów znajdujących się niemal w każdym domu i ogrodzie. Materiały takie jak cegły dziurawki, stare doniczki, słoma, patyki, szyszki, łodygi trzciny czy bambusa są idealne do tego celu. Ważne jest, aby otwory w pniakach i pędach miały średnicę 10 - 12 mm i głębokość około 10 cm, aby mogły one służyć jako miejsce do składania jaj oraz schronienie.
Ustawienie hoteli w ogrodzie
Miejsce, w którym zostanie umieszczony hotel dla owadów, jest równie ważne, co jego budowa. Hotel powinien być umieszczony w zacisznym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu, najlepiej z ekspozycją południową lub południowo - zachodnią. Ważne jest, aby w pobliżu były rośliny zapewniające pokarm dla owadów, takie jak kwitnące rośliny nektaro- i pyłkodajne. Nie powinno się umieszczać hotelu w miejscach nieprzyjaznych dla owadów, gdyż w takim przypadku nie zostanie on zasiedlony.
Hotele dla owadów, pełnią funkcję inkubatora i hibernakulum dla owadziej bioróżnorodności, której obecność, ma pozytywny wpływ na jakość i zdrowie ogrodu. Poprzez zapewnienie bezpiecznego miejsca do zimowania i rozmnażania się owadów, przyczyniamy się do utrzymania ich populacji, co z kolei sprzyja zapylaniu i ogranicza rozwój szkodników. Niech każdy ogrodnik pamięta, że pomoc owadom to inwestycja w przyszłość jego ogrodu.