Jak dbać o storczyki aby kwitły?
Kupując te kwiaty, należy zwrócić uwagę na wygląd liści, czy nie mają żadnych plam oraz czy korzenie są jędrne. Storczyki najlepiej ustawiać w jasnym miejscu, może to być w bliskim miejscu parapetu, jednak należy unikać parapetów okien. Doniczki z tymi roślinami trzeba z dala od kaloryfera, ponieważ suche powietrze wpływa niekorzystnie na rozwój tej grupy roślin.
Storczyki należą do grupy roślin epifilitycznych, nie rosną w ziemie, tylko w koronach drzew. W domowej uprawie tych roślin należy zadbać o bardzo przepuszczalne podłoże. Orchideę należy podlewać, gdy dostrzeżemy, że liście tracą naturalną sztywność, nie wolno dopuścić do ich więdnięcia. W celu podlania tych roślin należy doniczkę zanurzyć w wodzie, nadmiar wody powinien wypłynąć. W sytuacji, kiedy wszystkie kwiaty opadną, należy podciąć gałązki powyżej wysokości trzeciego oczka.
Warto zadbać o systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się rosnące storczyki, dzięki czemu możemy zapobiec rozwojowi grzybów, gniciu korzeni. Do rozwoju tych kwiatów nie potrzeba wielu składników odżywczych, jednak aby podziwiać dorodne okazy kwiatów, warto do podlewania stosować nawóz do storczyków Compo – najlepiej w płynnej postaci.
Storczyki – jak zwiększyć ich kwitnienie? Praktycznie porady
„Falenopsis” potrafi kwitnąć nawet przez 4 miesiące czasu. Jak sprawić, by storczyk wypuszczał pąki co roku, a nawet powtórzył kwitnienie jeszcze w tym samym? Oto praktyczne porady:
- Zapewnijmy odpowiednie naświetlenie - należy wiedzieć, że ten storczyk lubi jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Najlepiej czuje się na oknie wschodnim lub zachodnim. Podlewajmy go dopiero wtedy, kiedy podłoże jest lekko przesuszone. Więcej szkody przynosi mu bowiem zalanie niż przesuszenie.
- Pamiętajmy o nawożeniu - należy wiedzieć, że storczyki, jako epifity nie wymagają wielu składników odżywczych, nie mniej jednak, aby kwitły, trzeba je trochę dokarmiać. W sklepach są gotowe nawozy. Najwygodniej stosować te w postaci płynnej, można nimi podlać rośliny lub zrosić (oczywiście po uprzednim rozcieńczeniu preparatu). Natomiast jeśli dostarczamy nawóz dolistnie, pamiętajmy o opryskaniu spodniej strony liści, która jest delikatniejsza.
- Nie obcinajmy przekwitłego pędu, póki nie uschnie - roślina może wytworzyć pąki na tym samym pędzie, kiedy skróci się go powyżej trzeciego lub czwartego węzła zanim kwiaty całkowicie zwiędną.