Źle odżywiony trawnik rzednieje, jego kolor blaknie, a z czasem trawa staje się coraz bardziej podatna na zachwaszczenie bardziej agresywnymi roślinami, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki panujące w glebie. W skrajnej sytuacji, nienawożona trawa może nawet zżółknąć i wyschnąć, mimo okresowego podlewania.
Jak często nawozić trawnik?
Zaleca się trzykrotne nawożenie trawnika w ciągu roku. Pierwsza tura powinna nastąpić wiosną, w okresie tuż po pierwszym wykoszeniu trawy (czyli najczęściej na przełomie marca i kwietnia). Następnie, nawożenie trawy powinno nastąpić w czerwcu (odpowiedni będzie środek miesiąca). Ostatnie nawożenie powinno zostać przeprowadzone około 2 miesiące po poprzednim. Nie należy opóźniać ostatniego nawożenia trawnika, aby nie opóźniać jej nadmiernego rozrostu w okresie, gdy nie powinna wyrastać już zbyt bujna. Zbyt rozrośnięta trawa zimą nie będzie wystarczająco odporna na działanie niskich temperatur.
Jakie nawozy są najlepsze do nawożenia trawnika?
Jednymi z najbardziej polecanych nawozów do trawnika są nawozy azotowe. Wśród nich prym wiedzie saletra amonowa. Stosuje się ją podczas pierwszej fazy nawożenia trawnika, a więc tuż po pierwszym, wiosennym koszeniu. Substancja ta należy do nawozów uniwersalnych, stosowanych do każdego rodzaju roślin, rosnących na każdym podłożu. Wykazuje dużą skuteczność w utrzymywaniu trawnika w dobrej formie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Saletra amonowa jest prosto wchłanialna, szybko przenika do gleby i wzmacnia rośliny.
Jak stosować saletrę amonową przy nawożeniu trawnika?
Saletra amonowa może być używana jako jednoskładnikowy, gotowy nawóz, taki jaki oferuje Nitrogen. Może być też dodawana jako mieszanka nawozów mineralnych. Nawozu tego typu nie można sypać na trawnik po deszczu ani w żadnej innej sytuacji, w której rośliny są mokre. Nie należy także nawozić trawnika w czasie suszy.
Jak saletra amonowa działa na trawnik?
Saletra amonowa, podobnie jak inne azotowe nawozy do trawy, doprowadza do zwiększenia jakości aminokwasów budujących roślinę. Dzięki jej stosowaniu, przedłuża się okres wegetacji rośliny, a także zwiększa się masa naziemna trawy. Jednym słowem, nasz trawnik gęstnieje i staje się bardziej odporny na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Nawozy azotowe pozwalają zwiększyć blaszkę trawy i poprawiają ich ukorzenienie w glebie.
Dlaczego saletra jest nawozem polecanym do nawożenia trawy?
Saletra amonowa wyróżnia się spośród innych nawozów największą zawartością azotu w swoim składzie. Dzięki takiemu stężeniu, z saletry można przygotowywać nawóz płynny do stosowania na trawnik. Azot występuje w saletrze w dwóch formach: amonowej i azotanowej.