Wynajem mieszkania na pokoje najpopularniejszy jest wśród studentów i pracowników. Zwykle koszt kawalerki jest znacznie wyższy, a komfort życia pozostaje bez większych zmian. Ze strony właściciela takie rozwiązanie jest korzystne pod względem finansowym. Zysk może być większy nawet o kilkadziesiąt procent, ale wymaga to spełnienia kilku kryteriów (m.in. lokalizacji, wielkości mieszkania, rozkładu pomieszczeń).
Wbrew pozorom nie trzeba mieć dużego domu lub kilkupokojowego mieszkania, aby zarabiać więcej. Jednak im większy lokal, tym zysk będzie oczywiście znacznie bardziej atrakcyjny. Wynajem mieszkania na pokoje coraz częściej spotykamy także w przypadku lokali dwupokojowych. Wiąże się to jednak nie tylko z korzyściami finansowymi, ale także ze zwiększeniem obowiązków względem właściciela. O czym warto pamiętać?
Lokalizacja ma znaczenie
Warto mieć na uwadze, że nie każde mieszkanie będzie nadawać się do wynajmu na pokoje. Szczególne znaczenie ma tutaj lokalizacja nieruchomości. Z racji grupy docelowej warto, aby mieszkanie znajdowało się w ośrodku akademickim lub w pobliżu centrum handlowego, miasteczka biurowego czy magazynu. Dzięki temu zapewnimy sobie stałe zainteresowanie wynajmem i unikniemy pustostanu. Możemy wybierać atrakcyjne dzielnice, np. w Warszawie dużym zainteresowaniem cieszy się Praga-Południe, która dynamicznie rozwija się pod względem infrastruktury i oferty handlowo-usługowej, rozrywkowej i gastronomicznej.
Wyposażenie i przygotowanie mieszkania
Decydując się na wynajem mieszkania na pokoje musimy je odpowiednio przygotować. Każdy pokój musi być kompletnie wyposażony pod jednego lokatora. Dlatego musi znaleźć się w nim łóżko, szafa, biurko lub stolik, ewentualnie regał lub komoda. W częściach wspólnych także warto zadbać o odpowiednie sprzęty, które będą do wspólnego użytku. Należy zapewnić odpowiednią liczbę naczyń czy zastawy. Nie zapomnijmy o takich elementach takich jak zamki w pokojach, aby każdy lokator czuł się swobodnie i bezpiecznie.
Umowy i zarządzanie
Wynajem mieszkania na pokoje wiąże się z podpisanie oddzielnej umowy z każdym lokatorem. Trzeba uwzględnić w niej, że przedmiotem umowy jest pokój i dostęp do części wspólnych. Ten rodzaj wynajmu podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak najem tradycyjny. Wszystkie kwestie formalne leżą po stronie właściciela. Warto o tym pamiętać, bo możemy mieć złudne przekonanie o tym, że zarobimy na wynajmie więcej, a jednocześnie stracimy znacznie więcej czasu na zarządzanie nieruchomością.
Pamiętajmy, że to po stronie wynajmującego jest szukanie lokatorów, spotkania i odpowiedzi na pytania, sporządzanie i podpisywanie umów, wszelkie remonty, naprawy, a także rozwiązywanie ewentualnych sporów i konfliktów pomiędzy lokatorami.
Sprawdź oferty mieszkań na Pradze-Południe: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-praga-poludnie/