środa, 04 wrzesień 2024 18:13

Zastosowania liści orzecha włoskiego w walce z różnymi dolegliwościami

orzech włoski orzech włoski fot: pixabay

Letnie miesiące, charakteryzujące się wysokimi temperaturami i wilgotnością, często przynoszą ze sobą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nadmierna potliwość czy grzybica stóp. W takich okolicznościach pomocne mogą okazać się naturalne środki, wśród których na uwagę zasługuje wykorzystanie liści orzecha włoskiego. Znane z właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, liście orzecha stanowią skuteczną alternatywę w łagodzeniu letnich problemów skórnych.

Liście orzecha w walce z potliwością i grzybicą

Orzech włoski to roślina znana nie tylko z jadalnych owoców, ale także z leczniczych właściwości liści. Szczególnie latem, kiedy zwiększona potliwość i ryzyko grzybicy stóp stają się uciążliwe, wywar z liści orzecha może przynieść ulgę. W leczeniu grzybicy skuteczność tę potwierdzają badania przeprowadzone przez polskich naukowców z Uniwersytetu w Siedlcach, którzy testowali działanie ekstraktu z liści na szczep Candida albicans - głównego sprawcę grzybicy. Wyniki badań wskazują na wysoką efektywność frakcji metanolowej liści w zwalczaniu tego patogenu.

Działanie antybakteryjne i inne właściwości liści

Zastosowanie liści orzecha nie ogranicza się tylko do zwalczania grzybicy. Dzięki obecności fenoli, flawonoidów i flawonoli, liście te działają także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Badania wykazały, że mogą one efektywnie zwalczać bakterie takie jak Streptococcus mutans czy Actinomyces viscosus, co jest szczególnie cenne w profilaktyce próchnicy - wystarczy płukać jamę ustną roztworem z liści orzecha.

Przygotowanie i stosowanie wywaru

Aby skorzystać z leczniczych właściwości liści orzecha, warto przygotować wywar według prostego przepisu. Wystarczy 20 młodych liści zalać 500 ml wrzącej wody i odstawić na 15 minut. Taki napar można stosować zewnętrznie, mocząc w nim stopy lub dłonie, co zmniejszy potliwość. Dodatkowo, napar ten może być stosowany do przemywania twarzy w przypadku trądziku.

Pomimo licznych zalet, liście orzecha włoskiego zawierają juglon – substancję potencjalnie toksyczną, która może barwić skórę. Dlatego przed użyciem liście należy dokładnie umyć, szczególnie po deszczu, który naturalnie redukuje poziom juglonu. Pamiętajmy, że naturalne metody leczenia mogą być efektywne, ale warto konsultować ich stosowanie z lekarzem, szczególnie w przypadku poważniejszych dolegliwości.

Źródło: Siedlce University of Natural Sciences and Humanities