Dlaczego? Gdyż młode osobniki możesz przynieść ze sobą w plecaku, na butach czy z różnymi rzeczami, dlatego dobrze wiedzieć, jak rozpoznać te szkodniki i czy mają one wpływ na nasze zdrowie.
Jak sprawdzić, czy są karaluchy w domu?
Może to być trudne, gdyż karaczany tj. karaluchy i prusaki unikają kontaktu z ludźmi. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca oraz wszelkie szczeliny, w które mogą się dostać, dzięki budowie swojego ciała. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie trudnodostępnych miejsc. Mebli i przestrzeni za nimi. Później należy sprawdzić miejsca przechowywania jedzenie, gdyż karaluchy i prusaki mimo odporności na głód, potrzebują jedzenia, by móc się rozmnażać. W związku z powyższym, możesz je znaleźć w spiżarkach i szafkach, gdzie przechowywane są produkty spożywcze. Przyjacielem karaczanów są również listwy podłogowe, dlatego najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz te miejsca, gdyż lubią się tam ukrywać.
Z czym można pomylić karalucha?
Karaluch jest dość charakterystyczny, jednak bardzo łatwo można go pomylić z prusakiem, który wygląda bardzo podobnie. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać karaluchy i prusaki, pochodzące z rodziny karaczanów.
Przede wszystkim zwróć uwagę na ich kolor, gdyż prusak jest brązowy, natomiast karaluch ma bardzo ciemny, niemalże czarny kolor odwłoku. Ponadto karaluchy są znacznie większe, gdyż osiągają około 3 cm. W przeciwieństwie do nich, prusaki jedynie 1,5 cm. Warto również zwrócić uwagę na kształt ich odwłoku. Prusaki posiadają wyraźnie zarysowaną głowę, natomiast u karaczanów nie jest ona wyodrębniona.
Wiedząc już, czym się różnią, będziesz mógł rozpoznać, którego z owadów posiadasz w domu. To natomiast ułatwi pozbycie się ich, szczególnie dla firmy od dezynsekcji, dlatego jest to naprawdę ważne.
Jak zwalczać karaluchy i prusaki?
Jest kilka domowych sposobów, które mogą poradzić sobie z karaluchami. Przede wszystkim spróbuj fusów z kawy, gdyż zapach ten działa na nie, jak lep na muchy. Wystarczy, że do słoika wsypiesz świeże fusy, a karaluchy i prusaki przyjdą, zwabione zapachem. Następnie wpadną do słoika, przez co nie będą w stanie się wydostać, wtedy możesz się ich pozbyć.
Dobrym pomysłem jest również szmatka nasączona piwem, czyli tani i domowy sposób na karaluchy. Wystarczy dać szmatką w miejsce, gdzie zauważyłeś skupisko karaluchów lub prusaków. Podejdą do szmatki zwabione zapachem i nie będą w stanie uciec, gdyż opary ich wytrują. Dla pewności możesz je zalać wrzątkiem lub spalić. Dezynsekcja to podstawa walki z karaczanami takimi jak prusaki i karaluchy.
Pamiętaj jednak, że nie jest to ostateczny sposób, gdyż karaluchy mogły już się rozmnożyć. Wówczas bardzo trudno będzie się ich pozbyć domowymi sposobami, dlatego najlepiej będzie wynająć profesjonalną firmę DDD od dezynsekcji. Ich doświadczenie i dokładność pozwolą pozbyć się owadów raz na zawsze. Nie stresuj się nawrotem karaluchów czy prusaków i postaw na skuteczność, dyskrecje i bezpieczeństwo, bo tylko tak uwolnisz się od nich całkowicie.