środa, 12 maj 2021 16:10

Dom energooszczędny, czy dom pasywny – jaka jest różnica?

stolarka okienna PCV stolarka okienna PCV pixabay

Możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie domu jest zachęcająca, jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru: dom pasywny, czy energooszczędny, należy dokładnie przemyśleć sprawę. Okazuje się, że różnice między dwiema technikami budowania są bardzo duże. Szczególnie istotną rolę odgrywają tutaj stolarka okienna PCV.

 

Dom pasywny, czyli jaki?

Domy pasywne to budynki, których roczne zapotrzebowanie energetyczne służące ociepleniu wnętrz jest nie większe niż 15 kWh/m2, natomiast zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania wody oraz do działania urządzeń RTV/AGD nie przekracza 120 kWh/m2. Domy pasywne potrzebują odpowiednio więcej energii: 140 kWh/m2 do ocieplenia wnętrz i 180 kWh/m2.
(w stosunku rocznym).

Dom pasywny powinien być doskonale izolowane i szczelne. Dzięki dobrze ocieplonym ścianom i szczelnym oknom ciepło wytworzone przez domowe źródło ciepła ogrzeje mieszkańców i nie będzie wydostawało się na zewnątrz przez nieszczelności w konstrukcji.

Czym różni się dom energooszczędny od domu tradycyjnego?

Zarówno domy energooszczędne, jak i domy pasywne różnią się od tradycyjnych konstrukcją. Bryła takich budynków jest prosta, brakuje tutaj wykuszy, nie ma tutaj balkonów, nie znajdziemy też żadnej lukarny. Wszystkie te elementy generują straty ciepła, obniżając energooszczędność budynku. Konstrukcje domów pasywnych i energooszczędnych powinny mieć jak najniższy współczynnik A/V, który określa stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Najlepszy stosunek A/V jest w domach o zwartej bryle, w których dach jest jedno- lub dwuspadowy, a projekt opiera się na prostokącie lub kwadracie.

Okna w domu energooszczędnym i pasywnym

Projektując dom energooszczędny i pasywny pod szczególną uwagę bierze się jego usytuowanie względem stron świata. Od strony południowej umiejscowiona jest zawsze strefa dzienna. Południowa strona domu ma też największe okna. Im większe będą to okna, tym większe zyski osiągniemy z czerpania energii słonecznej. Wszystko pod warunkiem, że będą to dobrej jakości okna PCV. Północna strona domu powinna zostać możliwie jak najbardziej odcięta od przeszkleń. Zwykle po tej stronie budynku ustanawia się pomieszczenia techniczne, garaże, kotłownie, a także ciągi komunikacyjne. W ostateczności, po stronie północnej może znajdować się kuchnia, która jest pomieszczeniem generującym ciepło w trakcie użytkowania (gotowanie).
Domy energooszczędne i pasywne powinny mieć okna wyposażone w ruchome osłony, które będą uruchamiane do zasłaniania wtedy, gdy na zewnątrz nie ma słonecznej pogody. W czasie słonecznych dni, okna powinny być w całości odsłonięte.