Zazwyczaj zmiana mieszkania podyktowana jest np. potrzebą większego lokum, sytuacją rodzinną czy zawodową, często również chcemy po prostu zmienić mieszkanie w starym budownictwie na lokal w nowopowstałej okolicy. Jak gładko przejść przez przeprowadzkę? Czy można to zrobić bez stresu i nerwów? Podpowiadamy kilka dobrych sposobów na ułatwienie sobie tego zadania.
Nie planuj na ostatnią chwilę
Niestety często planujemy przeprowadzkę na ostatnią chwilę. Na spakowanie się przeznaczamy kilka ostatnich dni użytkowania starego lokum. To może być bardzo duży błąd. Wystarczy choroba, nieoczekiwane nadgodziny, czy prosty zbieg niekorzystnych okoliczności. Wszystkie z tych rzeczy odebrać nam mogą sporo cennego czasu. Przeprowadzkę warto zaplanować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, tak by w razie wypadku, mieć zapas czasu na spakowanie.
Porządki przed spakowaniem
Kolejnym dobrym pomysłem organizacyjnym jest uporządkowanie swoich rzeczy przed rozpoczęciem pakowania. Przejrzyj swój dobytek, zastanów się co możesz wyrzucić, odłóż w jedno miejsce cenne rzeczy, które wymagają osobnego zapakowania, pogrupuj tematycznie swoje rzeczy tj. talerze do talerzy, ubrania do ubrań, zabawki do zabawek. Ułatwi ci to rozpakowywanie i odnalezienie się w stosie pudeł po przewiezieniu ich w nowe miejsce.
Artykuły pierwszej potrzeby
Jeśli przeczuwasz, że wypakowanie rzeczy może się przedłużyć bo np. nie masz jeszcze mebli w nowym mieszkaniu, to warto przygotować kilka pudeł zawierających tzw. niezbędnik. Niezbędnik to zbiór rzeczy, które są Ci absolutnie potrzebne do życia. Nie rozkładaj ich po wielu pudłach, przygotuj na te rzeczy kilka oddzielnych pudeł.
Pomyśl o tym co możesz spakować wcześniej
Każdy z nas ma w swoim mieszkaniu rzeczy, z których korzysta na co dzień, a także te, które wykorzystuje sporadycznie. Tego rodzaju przedmioty można spakować w pudła z wyprzedzeniem, nawet na wiele tygodni przed przeprowadzką.
Stwórz ewidencję rzeczy cennych
Jeśli posiadasz rzeczy szczególnie cenne to warto stworzyć ich ewidencję, po to by nie zostały zagubione przy przeprowadzce. Ewidencja to także Twoja ochrona przed ich kradzieżą. Zadbaj o to by firma transportowa podpisała protokół przejęcia rzeczy do transportu. Pamiętaj jednak, że często mogą tu być zgrzyty. Firma transportowa nie wie co masz w pudłach, również boi się naciągaczy. Zwykle zatem podpisuje się protokół zawierający spis mebli, ilości pudeł oraz rzeczy tzw. luzem.
Rozkręć i zapakuj meble
Często wydaje nam się, że szafa czy biurko może jechać w całości przez pół kraju. Niby może, ale po co narażać je na uszkodzenia w transporcie. Może się przecież poobijać. Warto rozkręcić meble, a przynajmniej zadbać o ich newralgiczne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu np. rogi blatów, szuflady, zdobienia.
Przygotuje sprzęt RTV i AGD
Posiadasz duży telewizor. W transporcie zachowuje się on jak telefon w kieszeni. Przy drobnym uderzeniu, nierówności może pęknąć na pół. Warto dobrze go zabezpieczyć, najlepiej pozyskać na niego opakowanie lub obwinąć mocno folią bombelkową. Podobnie Se sprzętem AGD. Pamiętaj o spuszczeniu wody z pralki inaczej może zalać twoje pudła i umieszczone w nich rzeczy.
Torba czy karton
Co spakować do kartonu, a co do toreb? Ubrania to te przedmioty, na które nie warto marnować pudełek. Można spakować je w torby lub duże worki na śmiecie. Pakując rzeczy do kartonu pamiętajmy by nie przesadzić z ich ciężarem. Karton powinien mieć maksymalnie 30 kg wagi.
Oznaczenie pudeł
Wszystkie pudła i worki powinieneś podpisać w widocznym miejscu, a najlepiej w dwóch czy trzech. Pamiętaj, że mogą być różnie poukładane w nowym mieszkaniu. Opisując pudła w 3 miejscach zwiększasz szanse, że napis będzie na tzw. wierzchu.
Przeprowadzka samodzielna czy z firmą
Na koniec, jak zawsze, pozostaje pytanie, czy zatrudniać firmę transportową, czy przeprowadzać się na własną rękę. Obecnie na rynku są już firmy wyspecjalizowane w przeprowadzkach. Posiadają własne kartony, pudła plastikowe, szyny wyposażone w kule transportowe, po których ciągnąć mogą przedmioty o dużych gabarytach. Jeśli wiec zastanawiasz się jak zniesiesz z 4 piętra swoje pianino, lodówkę lub pralkę, to może dobrym pomysłem będzie zatrudnienie kogoś, kto na co dzień rozwiązuje tego rodzaju problemy.