środa, 11 wrzesień 2024 19:10

Preferencje snu a ekspozycja na światło

zaciemnienie w sypialni zaciemnienie w sypialni fot: pixabay

Preferencje dotyczące ilości światła w sypialni podczas snu, różnią się w zależności od osoby. Niektórzy potrzebują całkowitej ciemności, inni zasypiają lepiej, gdy w pomieszczeniu panuje delikatne światło. Badania naukowe wskazują, że optymalne warunki do snu, które wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne, charakteryzują się minimalnym poziomem światła. Eksperci zalecają zaciąganie zasłon zaciemniających i opuszczanie rolet, co ma na celu ochronę przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Zanieczyszczenie światłem a zdrowie

Zanieczyszczenie światłem, szczególnie w dużych miastach takich jak Nowy Jork czy Tokio, ma negatywny wpływ na jakość snu mieszkańców. Badania wykazały, że nocne ekspozycje na sztuczne światło zewnętrzne mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, zwłaszcza u osób poniżej 65. roku życia. Analizy danych medycznych i map zanieczyszczenia światłem w Stanach Zjednoczonych ukazują silniejsze powiązanie między nocnym zanieczyszczeniem światłem a chorobą Alzheimera w porównaniu do innych czynników ryzyka takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi czy depresja.

Wpływ na młode pokolenie

Młodzi ludzie, mieszkający w miejskich aglomeracjach i regularnie narażeni na nocne światło, są szczególnie wrażliwi na jego negatywne skutki. Według profesora Robina Voigt-Zuwali, genotypy wpływające na wczesny rozwój choroby Alzheimera mogą nasilać reakcję na stresory biologiczne takie jak nadmierne oświetlenie nocne, co może tłumaczyć zwiększoną podatność tej grupy na demencję.

Konieczność zmiany stylu życia

Eksperci podkreślają potrzebę edukacji społeczeństwa na temat ryzyka związanego z nadmiernym oświetleniem nocnym. Zalecają stosowanie zasłon zaciemniających, rolet blokujących światło oraz masek na oczy, zwłaszcza dla osób mieszkających w obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia światłem. Działania te mają na celu zmniejszenie ryzyka zaburzeń snu i potencjalnego rozwoju choroby Alzheimera.

Starzenie się a demencja

Demencja, głównie w postaci choroby Alzheimera, rozwija się z czasem i jej symptomy mogą nasilać się. Wielu ludzi myli początkowe oznaki demencji z normalnymi problemami pamięciowymi związanymi ze starzeniem. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych różnic i rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, takie jak problemy z mową czy częste zapominanie, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę.

Źródło: Glamour.hu