Spis treści:
Wyniki badania Tulane University
Badanie przeprowadzono na podstawie danych z amerykańskiego National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), które objęło 40 725 dorosłych uczestników w latach 1999–2018. Uczestników pytano o nawyki żywieniowe, w tym spożycie kawy, jej ilość oraz porę dnia konsumpcji. Szczegółowa analiza wykazała interesujące zależności:
- 16% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, zaobserwowano u osób pijących kawę rano w porównaniu z osobami, które kawy nie piły.
- 31% niższe ryzyko śmierci, z powodu chorób układu krążenia stwierdzono w tej samej grupie.
- Korzystne efekty, dotyczyły zarówno umiarkowanego spożycia (2-3 filiżanki), jak i większej ilości kawy.
- Grupa pijąca kawę w różnych porach dnia, nie wykazywała takich korzyści zdrowotnych.
Dlaczego poranek ma znaczenie?
Profesor Lu Qi, główny autor badania, wyjaśnił, że pory dnia, w których spożywamy kawę, mogą wpływać na rytm dobowy organizmu oraz poziomy hormonów, takich jak melatonina. Zakłócenia te, spowodowane np. spożyciem kawy wieczorem, mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, m.in. poprzez nasilenie stanów zapalnych i podwyższenie ciśnienia krwi.
Dodatkowe analizy uwzględniały dzienniki żywieniowe prowadzone przez 1463 uczestników przez tydzień. Wyniki były zbieżne z głównymi wnioskami - poranne spożycie kawy, przynosiło wyraźne korzyści zdrowotne.
Co oznaczają te wyniki?
Badanie Tulane University, to pierwsze na świecie, które analizuje wpływ pory spożycia kawy na zdrowie i ryzyko śmierci z różnych przyczyn. Naukowcy podkreślają, że wyniki te mogą być podstawą do modyfikacji wytycznych dietetycznych, które dotychczas nie uwzględniały czasu spożycia napojów.
Wyniki sugerują, że poranna kawa nie tylko wspomaga koncentrację, ale także działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Badacze zalecają dalsze analizy w celu potwierdzenia tych wyników w różnych grupach społecznych i kulturowych.
Naukowcy, wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego poranna kawa działa tak korzystnie. Hipotezy obejmują zarówno wpływ rytmu dobowego, jak i szczególną reakcję organizmu na kofeinę w godzinach porannych.
Spożywanie kawy w godzinach porannych, może mieć korzystny wpływ na zdrowie i długość życia. Redukcja ryzyka przedwczesnej śmierci o 16% oraz chorób sercowo-naczyniowych o 31%, to znaczące wyniki, które podkreślają znaczenie rytmu dobowego w codziennej diecie. Jak zaznacza prof. Lu Qi, kluczowe jest nie tylko to, ile kawy pijemy, ale również, kiedy ją spożywamy. Wyniki badania, stanowią kolejny krok w zrozumieniu związków między dietą a zdrowiem.
Źródło: RMF24