Niezależnie od sposobu w jaki trafiłeś na ten artykuł sprawdzimy na co możesz liczyć w pracy elektryka i czy warto wiązać z tym zawodem swoją przyszłość.
Zarobki w pracy elektryka
Zacznijmy od mocnego uderzenie i tego co wszystkich najbardziej interesuje, czyli pieniądze. Niezależnie od powodów, które tobą kierują koniec końców stan pieniędzy w portfelu musi się zgadzać, jeżeli lubisz to co robisz, ale nie możesz dzięki temu godnie żyć, to nie jest to najlepszym pomysłem na karierę zawodową.
Patrząc na różne zestawienia zarobków i ankiety, należy brać pod uwagę, że w dużych firmach albo ośrodkach miejskich zarobki zazwyczaj są wyższe, większe są też szanse na dorobienie czy nawet awansowanie w hierarchii firmy. Duży wpływ na pobieraną pensję ma również wykształcenie, to ono w głównej mierze determinuje saldo na koncie pod koniec miesiąca. Na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć osoby z tytułem inżyniera. Jednak brak wyższego wykształcenia nie skreśla nas z możliwości zarabiania dobrych pieniędzy. Liczne kursy SEP pozwalają podnieść umiejętności i uzyskać certyfikaty mające wpływ na pensje.
Posługując się danymi z największego polskiego portalu z ogłoszeniami o pracę dostajemy informacje, że średnia pensja w 2019 roku wynosiła 4300zł brutto, do tego w wielu przypadkach dochodziły premie, albo inne benefity jak dostęp do prywatnej opieki czy świadczenia socjalne. Przedstawiona pensja dotyczy osób po szkole średniej, mając wyższe wykształcenie można liczyć na 6100 brutto. W pierwszym wypadku przy umowie o pracę daje to około 3100zł na rękę.
Miejsce pracy
Wiemy już, ile mniej więcej zarabia elektryk, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, gdzie może znaleźć zatrudnienie. Tak naprawdę możliwości jest od groma, ogłoszeń o pracę jest bardzo dużo i dotyczą wielu form pracy. Do podstawowych obowiązków elektryka należy, montaż instalacji elektrycznych oraz diagnozowanie ewentualnych awarii i ich naprawa, projektowanie sieci czy naprawa urządzeń elektrycznych.
Wiele zakładów potrzebuje w swojej firmie elektryków do czuwania na instalacjami i maszynami. Należy pamiętać również o możliwości otworzenia własnej działalności, elektryk na godziny albo na zlecenie również nie może narzekać na brak klientów, a otworzenie firmy zdecydowanie zwiększa możliwości zarabiania pieniędzy.
Szkolenia SEP
Czy to dobre wynagrodzenie? Wszystko zależy od personalnych odczuć, pamiętaj, że równie dobrze możesz zarabiać więcej, nikt nie każe stać Ci w miejscu z zarobkami. Sposobem na zwiększenie swojej konkurencyjności oraz wartości jako pracownika jest branie udziału w szkolenia i zdobywanie certyfikatów potwierdzających umiejętności. Na pewnych stanowiskach bez wyższego kierunkowego wykształcenia się nie obędzie, ale pensja rzędu 5000 zł miesięcznie netto nie jest misją niemożliwą. Duże ośrodki miejskiej zapewniają takie warunki, a pracownik z certyfikatami to skarb.
Pracodawcy bardzo cenią sobie osoby, które inwestują we własny rozwój często wręcz, gdy widzą inicjatywę ze strony pracownika, dokładają albo w całości finansują szkolenia. Dobrze wyszkolony elektryk może wykonywać wiele zadań, a jego roboczo godzina jest więcej warta. Żaden trzeźwo myślący przedsiębiorca nie będzie chciał pozwolić odejść dobremu i ambitnemu pracownikowi, gdy ten będzie chciał podwyżki, oczywiście o ile ta będzie miała odzwierciedlenie w rynkowych stawkach.
Kurs elektryka G1 pozwala zdobyć uprawnienia do pracy przy urządzeniach w zakresie eksploatacji i/lub dozoru instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, a to tylko jeden z licznych kursów.
Elektryk ma odpowiedzialną pracę, ale osoby dbające o rozwój zawodowych umiejętności nie mogą narzekać na pensje oraz dodatkowe benefity. Liczba miejsc pracy jest duża, a zawód w przeciwieństwie co do poniektórych nie jest na wymarciu, a wręcz przeciwnie. Coraz większa liczba urządzeń elektrycznych powoduje, że rynek pracy się rozrasta i daje możliwości na znalezienie swojej niszy.