Trzeba zastanowić się nad właściwym zakupem, aby służyła ona przez lata. Jest z czego wybierać, bo rodzajów kostki brukowej (ze względu na kształt i wymiary) jest aż kilkadziesiąt. Porównujemy kostkę brukową ze względu na rodzaj, materiał wykonania i wielkość oraz wzornictwo.
Rodzaje kostki brukowej
Finezyjne wzory, różne kolory i kształty oraz ogólna jakość - zaplanowanie wyłożenia kostki brukowej jest kluczowym elementem. Bardzo często - poza funkcją użytkową - stawią się na estetykę kostki brukowej, aby ta zdobiła podjazd, drogę prowadzącą do domu czy ścieżkę w ogrodzie. Rodzaje kostki brukowej dzielą się ze względu na kilka parametrów.
Szlachetność kostki brukowej
Wyróżniamy dwa rodzaje kostki brukowej: standardową i szlachetną. Pierwsza, nazywana także przemysłową, najczęściej spotykana jest w przestrzeniach miejskich, na blokowiskach, skwerach czy parkach i służyć ma przede wszystkim funkcjonalności, a nie estetyce. Cechuje się jednolitością, jednobarwną strukturą o ogólną prostotą.
Szlachetną kostkę brukową wykłada się przydomowym otoczeniu: na podjazdach, na ścieżce do domu czy ogrodu, gdyż w tych miejscach szczególnie stawia się na estetykę. Jej kształty i kolorystyka są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Co najważniejsze - szlachetne kostki brukowe zawierają w sobie kruszywo naturalne, które jest widoczne zwłaszcza w górnej części, a czemu kostka zawdzięcza swoje rozmaite kolory. Ponadto takie kostki są:
- wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne,
- odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
- odporne na działanie promieni UV (nie tracą koloru),
- estetyczne i wyglądają efektownie.
Jest to także droższa opcja, ale warto dołożyć więcej, aby przed domek uzyskać finezyjne kształty i nietypową kolorystykę. Najlepiej zapytać bezpośrednio firmę, która świadczy profesjonalne usługi brukarskie.
Ponadto kostki szlachetne wykazują zdecydowanie wyższą antypoślizgowość (ze względu na mineralną powłokę), co jest szczególnie ważne w czasie przymrozków, opadów śniegu lub marznącego deszczu. Na kostkach przemysłowych można łatwo się poślizgnąć, natomiast kostka szlachetna jest antypoślizgowa.
Kształt i kolor kostki brukowej
Wykładanie kostki brukowej może przebiegać standardowo - nie stosuje się żadnych dodatkowych zdobień lub dekoracyjnie. Z tego względu wybiera się różne rodzaje i kształty kostki brukowej i finezyjnie się ją układa. Obecnie wystarczy wejść na choć jeden sklep producenta, aby zobaczyć, jak wiele kształtów on proponuje. Prostokątne, trapezowe, w rybie łuski kwadratowe, okrągłe, nieregularne, w kształcie fali lub kości. Do tego różne kolory wynikające ze struktury kamienia.
- kostki dwukolorowe płukane,
- kostki postarzane, które nawiązują do naturalnego kamienia lub cegły,
- melanże kolorystyczne,
- kostki jednobarwne.
Rodzajów kostki brukowej jest wiele, a projektanci z firm zajmujących się produkcją tego typu posadzek, wymyślają coraz to nowsze projekty, aby urozmaicić wygląd, podjazdu, tarasu czy ścieżki ogrodowej.