Większości z nas styropian kojarzy się jednak z budownictwem. Specjaliści działający w tej branży używają bardzo różnych wariantów produktów. Co można ocieplić z mocną tego tworzywa?
Styropian to materiał, który na szeroką skalę wykorzystuje się od dawna. Z jego pomocą można wykreować wyjątkowe ozdoby, dekorujące wnętrza pomieszczenia, jak i też atrakcyjne detale, takie jak bonie, które świetnie znoszą warunki atmosferyczne, są odporne na uszkodzenia i wzbogacają wygląd nieruchomości. Większości z nas styropian kojarzy się jednak z budownictwem. Specjaliści działający w tej branży używają bardzo różnych wariantów produktów. Co można ocieplić z mocną tego tworzywa?
Styropian niejedno ma imię
Zanim przejdziemy do zastosowań tego materiału, warto nadmienić, że to tworzywo może mieć bardzo zróżnicowane parametry. Najwyraźniejsza różnica zaznacza się między dwoma typami styropianu, czyli styropian XPS a EPS. XPS, czyli polistyren ekstrudowany charakteryzuje się atrakcyjnym współczynnikiem przenikania ciepła oraz dużą wytrzymałością na ściskanie. Powstaje przez spienienie materiału i umieszczenie go w gotowych formach. Technologia wykonania decyduje o tym, że ma zwartą i stosunkowo gładką strukturę. Z kolei wariant EPS to polistyren ekspandowany. Możemy spotkać się z białą i szarą opcją. Przeważnie jest tańszy od styropianu XPS. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii takie produkty nadal jednak mogą osiągać zadowalające parametry, toteż nierzadko spotkamy się z taką izolacją cieplną. Jeśli chodzi o proces produkcji, to końcowym jego etapem jest cięcie materiału na mniejsze bloki o określonych rozmiarach. Mają one widocznie porowatą strukturę, co sprawia, że nawet laik jest w stanie odróżnić XPS od EPS. W profesjonalnych sklepach, takich jak np. Styrnet, zazwyczaj znajdziemy różnorodne warianty produktów obydwu typów.
Wykorzystanie styropianu
- styropian do izolacji cieplnej elewacji
Wybór odpowiednich płyt styropianowych do ocieplenia wpływa bezpośrednio na to, czy osoby, znajdujące się wewnątrz budynku, będą mogły cieszyć się komfortem termicznym. Dobór właściwego styropianu do ocieplenia elewacji ma też uzasadnienie ekonomiczne - jeśli warstwa będzie solidna i będzie charakteryzowała się dobrymi parametrami, mniej zapłacimy za ogrzewanie. Do wariantów używanych w tym celu można zaliczyć płyty styropianowe do izolacji cieplnej z nazwą "fasada", występujące w białym lub szarym kolorze.
- styropian do ocieplenia dach
To, jak zaplanujemy izolację poddasza, powinno być uzależnione od stanu technicznego budynku, więźby oraz od tego, czy poddasze będzie przeznaczone pod użytek. Do tego typu izolacji cieplnej budynków często wykorzystuje się styropian EPS. Takie płyty styropianowe do ociepleń to świetne rozwiązanie do izolacji nakrokwiowej.
- styropian do ocieplenia piwnicy
Piwnica może być częściowo lub w całości zanurzona w gruncie. Żeby zapobiec wilgoci oraz przymarzaniu ścian, konieczne jest wybranie odpowiednich płyt styropianowych do ocieplania. Należy zwrócić uwagę na parametry, tak aby dobrze zabezpieczyć różne części takich wnętrz, a więc ściany zewnętrzne i wewnętrzne piwnic, stropy pod piwnicami i stropy nad piwnicami.
- styropian do ocieplenia fundamentów
Ściany fundamentowe to bardzo ważny element konstrukcji. Na takie powierzchnie działają wody gruntowe, a więc tworzywo powinno być odporne na wilgoć. Żeby zabezpieczyć fundamenty przed uszkodzeniem, należy wybrać profesjonalne izolacje przeciwwilgociowe. Dobry styropian wykorzystywany w tym celu musi być odporny na zawilgocenie w bardzo wymagających warunkach - mowa o długotrwałym kontakcie z wilgocią gruntową i wodą.
Wybór styropianu budowlanego do ocieplenia domu to proces, którym powinien zajmować się specjalista. Jeśli nie mamy pewności, koniecznie poprośmy o doradztwo wykwalifikowanego sprzedawcy. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że płyty są dostosowane do wymogów konkretnych nawierzchni.
W przypadku dalszych pytań zapraszamy na stronę https://styrnet.pl/