Największym kłopotem są wykorzystywane materiały oraz zbyt mała precyzja łączenia ich ze sobą. W ten sposób powstają mostki termiczne sporych rozmiarów, które powodują uciekanie ciepła z budynku. Tego rodzaju niedociągnięcia po skończeniu prac dość trudno poprawić. Dlatego zapraszamy na krótki poradnik, jak obrobić komin? W ten sposób dowiesz się, na co zwrócić uwagę.
Z czego najczęściej zbudowane są kominy w Polsce?
W naszym kraju technologia budowania poszczególnych elementów nadal ewoluuje. Wraz z powstawaniem nowych osiedli i pojawianiem się na rynku lepiej wykształconych architektów, do stawiania konstrukcji stosuje się coraz lepsze materiały. Jednak jeśli chodzi o kominy, jest sporo do poprawy. Większość kominów w Polsce to najpopularniejsze dwa rodzaje. Pierwszy z nich powstaje z cegły klinkierowej i jest przykrywany tak zwaną czapką. Drugim rodzajem kominów są klasycznie budowane konstrukcje z cegły, które ociepla się styropianem. Na tym etapie z powodzeniem można zastąpić znany i lubiany przez wielu budowlańców styropian płytą PIR. Zapewnia ona zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne, jest lżejsza, a także ognioodporna, co w przypadku ewentualnego zapalenia się sadzy w kominie ma bardzo duże znaczenie. Wracając jednak do struktury kominów ceglanych, łączy się je za pomocą taśm samoprzylepnych lub obróbek blacharskich z pozostałą częścią pokrycia.
Jakie są wady murowanej konstrukcji?
Przede wszystkim murowana konstrukcja z założenia jest dużo chłodniejsza od innych rozwiązań. To ma określone konsekwencje, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia izolacja. Niewłaściwe ocieplenie sprawia, że cierpi na tym głównie poddasze, które jest zimniejszym pomieszczeniem. Niska temperatura ma wpływ na pozostałe miejsca w budynku, a to może przełożyć się bezpośrednio na wyższe koszty za ogrzewanie. Największym błędem jest zastosowanie cienkiej warstwy styropianu i to po zewnętrznej stronie komina, który jest w zasadzie podstawą do położenia tynku. Dlatego należy to zmienić i ocieplić komin również od wewnętrznej strony pomieszczenia. Tutaj ponownie doskonale sprawdzi się płyta PIR. Jej właściwości termoizolacyjne, wysoka odporność na zmiany temperatur oraz lekkość sprawiają, że nie będzie to miała żadnego negatywnego wpływu na konstrukcję. Zatem, jak obrobić komin na dalszym etapie, żeby nie generował strat energii?
Jak obrobić komin? Zwróć uwagę na materiały i precyzję wykonania
Jak obrobić komin, żeby mieć spokój na lata? Tutaj warto zastosować wysokiej jakości membrany lub ekrany na dach.Szczególnie istotne w miejscu, gdzie komin łączy się z innymi połaciami dachu. Na pewno musisz postawić na wysokiej jakości kleje. W przeciwnym razie może dość do rozwarstwienia się poszczególnych elementów i przeciekania. Ekran nakłada się z reguły według zasady “na zakładkę”, a każda warstwa musi być pokryta odpowiednią grubością kleju. Później wszystko na końcach zabezpiecza się specjalną taśmą. Sam proces wykonywania powinieneś zacząć od górnej części komina, później boków, a na koniec dół konstrukcji. Wynika to z etapów, jakimi spływa woda. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.Na koniec na dach montuje się dachówki, a w okolice komina specjalną blachę i gotowe.