Takie rozwiązanie pozwala w razie potrzeby na bieżąco kontrolować procesy, pokazywać ich przebieg kontrahentom, szybciej przekazywać informacje pomiędzy działami, a jednocześnie nie płacić za utrzymanie kilku obiektów w różnych lokalizacjach. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu hali przemysłowej z częścią socjalno-biurową?
Budownictwo przemysłowe podąża za potrzebami inwestorów. Jeszcze do niedawna standardem było tworzenie osobnych obiektów przemysłowych, np. hal magazynowych lub produkcyjnych na obrzeżach miast, z dala od budynków biurowych. Dziś coraz częściej firmy z różnych branż chcą skupić działalność całego przedsiębiorstwa w jednym miejscu, dlatego decydują się na to, żeby hala przemysłowa łączyła w sobie część produkcyjną albo produkcyjno-magazynową z socjalno-biurową. Dlaczego? Ponieważ takie połączenie przede wszystkim usprawnia procesy i ułatwia przepływ informacji. To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że zostanie zaprojektowane zgodnie z potrzebami konkretnego inwestora.
Rodzaje rozwiązań
Budowa hali powinna zostać poprzedzona zebraniem informacji o wymaganiach i oczekiwaniach wobec obiektu. Hale przemysłowe można bowiem połączyć z częścią biurową na kilka sposobów, spośród których najczęściej wybierane są dwa – wydzielenie tej części jako osobnej lub wyznaczenie strefy biurowej w obrębie hali magazynowej czy produkcyjnej. W pierwszym przypadku projekt hali uwzględnia większe oddzielenie poszczególnych części, dlatego wymaga innej technologii wykonania, w drugim to bezpośrednio w hali tworzy się osobne pomieszczenia dla administracji, księgowości itp.
Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu?
To, jak ostatecznie będzie wyglądała hala stalowa z częścią biurową, zależy od wielu aspektów. M.in. od wymiarów całego budynku, wielkości przestrzeni socjalno-biurowej w stosunku do pozostałych stref, wykorzystania hali (specjalnego podejścia wymagają obiekty przemysłowe, w których stosuje się materiały łatwopalne lub emitowany jest duży hałas), liczby pracowników i trybu pracy, transportu towarów wewnątrz obiektu oraz planowanych dróg komunikacyjnych. W strefie socjalno-biurowej można zaplanować pomieszczenia socjalne, biura dla poszczególnych działów oraz najważniejszych osób w firmie, a także zaplecza sanitarne i sale konferencyjne. Bez względu na to, co zostanie uwzględnione w tej części, całość powinna być dobrze przemyślana, dlatego projektowanie hali przemysłowej warto powierzyć doświadczonemu generalnemu wykonawcy takiemu jak firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/
hale stalowe
Połączenie technologii
Trzeba jeszcze dodać, że połączenie hali przemysłowej z budynkiem biurowym każdorazowo oznacza jednocześnie połączenie dwóch technologii. Hale przemysłowe mogą być konstrukcjami stalowymi – najczęściej – lub hybrydowymi, zaś strefę socjalno-biurową wykonuje się w konstrukcji żelbetowo-murowanej, w której podstawą są słupy żelbetowe a ściany wznosi się z pustaków, cegieł albo bloczków. Tu również bardzo ważne jest doświadczenie firmy, która będzie się zajmowała projektem i budową – takie łączenie technologii należy bowiem do skomplikowanych procesów.