piątek, 21 maj 2021 16:34

Wiercenie świdrami w rurach osłonowych – na czym polega?

Staltechnika Staltechnika unplash

Wiercenie świdrami w rurach osłonowych wykorzystuje się najczęściej przy wierceniu otworów pod studnie wodne, ale nie tylko. Rury wiertnicze posłużą do zabezpieczenia otworu wiertniczego. Do najczęstszych spotykanych sytuacji należy zaciśnięcie lub zasypanie otworu, a także zamknięcie się poziomów wodnych. Aby tego uniknąć, warto wykorzystać rury wiertnicze.

 

Po co stosuje się rury osłonowe?

W głębokich odwiertach stosuje się rury osłonowe dla zabezpieczenia studni przed zalaniem. Często przyczyną zalania są bowiem wody płytkich warstw wodonośnych. Gdy dojdzie do zalania, możliwe jest skażenie wody substancjami chemicznymi i biologicznymi. Dodatkowo przez zastosowanie rur osłonowych można wzmocnić ściany studni. Narzędzia niezbędne do wiercenia w rurach osłonowych można znaleźć w Internecie, na stronie firmy Staltechnika. Przy zastosowaniu w studni głębinowej rur osłonowych, można bez obaw pobierać wodę pitną.

Jak wygląda wiercenie w rurze osłonowej i bez?

Przy wierceniu studni pojawiają się dwa dostępne warianty. Studnia wiercona z rurą osłonową oraz bez rury. W przypadku wykorzystania rury osłonowej najczęściej wodę ujmuje się z głębszych warstw wodnych. W otwór wykonany odpowiednią wiertnicą opuszcza się rurę osłonową, a następnie w tę rurę, inną, preferowaną rurę filtracyjną. W tym przypadku dno studni jest zaślepione, a końcową czynnością będzie wpuszczenie do studni pompy głębinowej.

Studnie bez użycia rury osłonowej nazywane są wąskorurowymi. Stosuje się je, jeśli poziom wody jest kilka metrów poniżej terenu. Czynności przy wierceniu są takie same, jednak końcowo w studni pozostaje tylko rura filtracyjna. Do takiej studni ze względu na podniesiony poziom wody używa się najczęściej pompy ssącej, napędzanej ręcznie pompy z opuszczonym tłokiem lub też, jeśli rura filtracyjna na to pozwala – małej pompy głębinowej. Do wiercenia studni najlepiej wybrać wysokiej jakości wiertnice do geotechniki pod studnie, które są specjalnie stworzone do tego typu zadań.